ΚΛΕΙΣΙΜΟ
Loading...
ΚΛΕΙΣΙΜΟ
ΦΟΡΑΜΕ: midi φούστα, λινό πουκάμισο και mules
 

Σάρωσε το ''The Crown'' στα Emmys

Αναλυτικά οι νικητές και οι υποψήφιοι

newsroom must

To ''The Crown'', του Netflix, κυριάρχησε στα φετινά βραβεία Emmy με 7 βραβεύσεις, συμπεριλαμβανομένης της κατηγορίας ''Outstanding Drama Series''. Από την άλλη, η AppleTV+ έχει μπει για τα καλά στο παιχνίδι αφού η σειρά ''Ted Lasso'' βραβεύτηκε σε 4 κατηγορίες ενώ το ''Hacks'' και το ''Mare of Easttown'' του HBO Max και του HBO αντίστοιχα ακολούθησαν με 3. Αξίζει να σημειωθεί πως το πολυσυζυτημένο reunion των ''Friends'' δεν κατάφερε να κερδίσει στην κατηγορία ''Outstanding Variety Special (Pre-Recorded)''. 

Τα 73α βραβεία Emmy έλαβαν χώρα σε εξωτερικό χώρο στο Λος Άντζελες. 

Δείτε αναλυτικά τους υποψήφιους και τους νικητές. 

Outstanding Drama Series

WINNER: “The Crown”
“The Mandalorian”
“Pose”
“This Is Us”
“The Boys”
“Bridgerton”
“The Handmaid’s Tale”
“Lovecraft Country”

Outstanding Comedy Series

“Black-ish”
“Cobra Kai”
“Emily in Paris”
“Hacks”
“The Flight Attendant”
“The Kominsky Method”
“PEN15”
WINNER: “Ted Lasso”

Outstanding Limited Series

“Mare of Easttown”
WINNER: “The Queen’s Gambit”
“The Underground Railroad”
“I May Destroy You”
“WandaVision”

Outstanding Lead Actress in a Drama Series

Uzo Aduba, “In Treatment”
WINNER: Olivia Colman, “The Crown”
Emma Corrin, “The Crown”
Elisabeth Moss, “The Handmaid’s Tale”
Mj Rodriguez, “Pose”
Jurnee Smollett, “Lovecraft Country”

Outstanding Lead Actor in a Drama Series

Sterling K. Brown, “This Is Us”
Jonathan Majors, “Lovecraft Country”
WINNER: Josh O’Connor, “The Crown”
Rege-Jean Page, “Bridgerton”
Billy Porter, “Pose”
Matthew Rhys, “Perry Mason”

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series

Aunjanue Ellis, “Lovecraft Country”
Emerald Fennell, “The Crown’’
Helena Bonham Carter, “The Crown”
WINNER: Gillian Anderson, “The Crown”
Yvonne Strahovski, “The Handmaid’s Tale”
Samira Wiley, “The Handmaid’s Tale”
Madeline Brewer, “The Handmaid’s Tale”
Ann Dowd, “The Handmaid’s Tale”

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series

Michael K. Williams, “Lovecraft Country”
WINNER: Tobias Menzies, “The Crown”
Giancarlo Esposito, “The Mandalorian”
John Lithgow, “Perry Mason”
O-T Fagbenle, “The Handmaid’s Tale”
Max Minghella, “The Handmaid’s Tale”
Bradley Whitford, “The Handmaid’s Tale”
Chris Sullivan, “This Is Us”  

Outstanding Lead Actress in a Comedy Series

Kaley Cuoco, “The Flight Attendant”
Tracee Ellis Ross, “Black-ish”
WINNER: Jean Smart, “Hacks”
Aidy Bryant, “Shrill”
Allison Janney, “Mom”

Outstanding Lead Actor in a Comedy Series

Anthony Anderson, “Black-ish”
Michael Douglas, “The Kominsky Method”
Kenan Thompson, “Kenan”
William H. Macy, “Shameless”
WINNER: Jason Sudeikis, “Ted Lasso”

Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series

Kate McKinnon, “Saturday Night Live”
Cecily Strong, “Saturday Night Live”
WINNER: Hannah Waddingham, “Ted Lasso”
Hannah Einbinder, “Hacks”
Aidy Bryant, “Saturday Night Live”
Juno Temple, “Ted Lasso”
Rosie Perez, “The Flight Attendant”

Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series

Bowen Yang, “Saturday Night Live”
Kenan Thompson, “Saturday Night Live”
Carl Clemons-Hopkins, “Hacks”
WINNER: Brett Goldstein, “Ted Lasso”
Brendan Hunt, “Ted Lasso”
Nick Mohammed, “Ted Lasso”
Paul Reiser, “The Kominsky Method”
Jeremy Swift, “Ted Lasso”

Outstanding Lead Actress in a Limited Series or Movie

WINNER: Kate Winslet, “Mare of Easttown”
Michaela Coel, “I May Destroy You”
Cynthia Erivo, “Genius: Aretha”
Anya Taylor-Joy, “The Queen’s Gambit”
Elizabeth Olsen, “WandaVision”

Outstanding Lead Actor in a Limited Series or Movie

Paul Bettany, “WandaVision”
Hugh Grant, “The Undoing”
WINNER: Ewan McGregor, “Halston”
Lin-Manuel Miranda, “Hamilton”
Leslie Odom Jr., “Hamilton”

Outstanding Supporting Actress in a Limited Series or Movie

Jean Smart, “Mare of Easttown”
WINNER: Julianne Nicholson, “Mare of Easttown”
Kathryn Hahn, “WandaVision”
Phillipa Soo, “Hamilton”
Renee Elise Goldsberry, “Hamilton”
Moses Ingram, “The Queen’s Gambit”

Outstanding Supporting Actor in a Limited Series or Movie

Daveed Diigs, “Hamilton”
Jonathan Groff, “Hamilton”
Anthony Ramos, “Hamilton”
Thomas Brodie-Sangster, “The Queen’s Gambit”
WINNER: Evan Peters, “Mare of Easttown”
Paapa Essiedu, “I May Destroy You”

Outstanding Directing for a Drama Series

Benjamin Caron, “The Crown”
WINNER: Jessica Hobbs, “The Crown”
Julie Anne Robinson, “Bridgerton”
Steven Canals, “Pose”
Jon Favreau, “The Mandalorian”
Liz Garbus, “The Handmaid’s Tale”

Outstanding Writing for a Drama Series

Misha Green, “Lovecraft Country”
Ryan Murphy, Brad Falchuk, Steven Canals, Janet Mock, Our Lady J, “Pose”
Rebecca Sonnenshine, “The Boys”
WINNER: Peter Morgan, “The Crown”
Yahlin Chang, “The Handmaid’s Tale”
Dave Filoni, “The Mandalorian”
Jon Favreau, “The Mandalorian”

Outstanding Directing for a Comedy Series

James Burrows, “B Positive”
WINNER: Lucia Aniello, “Hacks”
James Widdoes, “Mom”
Zach Braff, “Ted Lasso”
MJ Delaney, “Ted Lasso”
Declan Lowney, “Ted Lasso”
Susanna Fogel, “The Flight Attendant”

Outstanding Writing for a Comedy Series

Meredith Scardino, “Girls5eva”
WINNER: Lucia Aniello, Paul W. Downs, Jen Statsky, “Hacks”
Maya Erskine, “PEN15”
Jason Sudeikis, Brendan Hunt, Joe Kelly, “Ted Lasso”
Jason Sudeikis, Bill Lawrence, Brendan Hunt, Joe Kelly, “Ted Lasso”
Steve Yockey, “The Flight Attendant”

Outstanding Directing for a Limited or Anthology Series or Movie

WINNER: Scott Frank, “The Queen’s Gambit”
Matt Shakman, “WandaVision”
Barry Jenkins, “The Underground Railroad”
Craig Zobel, “Mare of Easttown”
Sam Miller, “I May Destroy You”
Sam Miller and Michaela Coel, “I May Destroy You”
Thomas Kail, “Hamilton”

Outstanding Writing for a Limited or Anthology Series or Movie

Jac Schaeffer, “WandaVision”
Laura Donney, “WandaVision”
Chuck Hayward and Peter Cameron, “WandaVision”
WINNER: Michaela Coel, “I May Destroy You”
Brad Ingelsby, “Mare of Easttown”
Scott Frank, “The Queen’s Gambit”

Outstanding Writing for a Variety Series

“The Amber Ruffin Show”
“A Black Lady Sketch Show”
WINNER: “Last Week Tonight with John Oliver”
“The Late Show with Stephen Colbert”
“Saturday Night Live”

Outstanding Variety Talk Series

“Conan”
“The Daily Show With Trevor Noah”
“Jimmy Kimmel Live”
WINNER: “Last Week Tonight With John Oliver”
“The Late Show with Stephen Colbert”

Outstanding Variety Sketch Series
“A Black Lady Sketch Show”
WINNER: “Saturday Night Live”

Outstanding Variety Special (Pre-Recorded)
“8:46 – Dave Chappelle”
“A West Wing Special To Benefit When We All Vote”
“Bo Burnham: Inside”
“David Byrne’s American Utopia”
“Friends: The Reunion”
WINNER: “Hamilton”

Outstanding Variety Special (Live)

“Celebrating America – An Inauguration Night Special”
“The 63rd Annual Grammy Awards”
“The Oscars”
“The Pepsi Super Bowl LV Halftime Show Starring The Weeknd”
WINNER: “Stephen Colbert’s Election Night 2020: Democracy’s Last Stand Building Back America Great Again Better 2020”

Outstanding Competition Program

WINNER: “RuPaul’s Drag Race”
“The Amazing Race”
“Nailed It!”
“Top Chef”
“The Voice”

ΣΧΕΤΙΚΑ TAGS
emmys  |  νικητές  |  σειρές  |  the crown  | 

ENTERTAINMENT: Τελευταία Ενημέρωση